Ősszel is irány az Őrség!

Ez a terület, már a honfoglalás korától kezdve lakott, ugyanis őseink a védelmi szempontok miatt határőrnépeket telepítettek ide, melyért cserébe ők különböző kiváltságokat kaptak. Ekkor nyerte el a máig használatos nevét, az Őrséget.

bg_image1
A mai Nyugat-Magyarországon, elsősorban Vas megyében, illetve a határos Szlovénia egy kis területén fekszik. Az ország egyéb térségeinél általában hűvösebb, csapadékosabb éghajlat jellemzi, melyet ideutazáskor érdemes szem előtt tartani, és ennek megfelelő ruházatot csomagolni. Ezzel összefüggésben azonban igen gazdag növény – és állatvilággal ismerkedhetünk meg itt. Területének közel 63%-át még ma is erdő borítja, élőhelyéül szolgálva a rendkívül gazdag élővilágnak. Viszonylag sok kristálytiszta patak és folyó szabdalja, melyek közül a legnagyobbak a Zala és Kerka. A szerencsésebbek láthatnak folyami rákokat, színpompás szitakötőket, lepkéket. Májusban legtöbbször a lápi lepke, nyár végén pedig a vérfűboglárka látható. Növények közül érdemes kiemelni az erdei cikláment, mely nyár közepétől őszig virágzik, és gyakorta rózsaszínbe borítja az Őrség erdeit. Mindezek mellett rendkívül gazdag gombaállománnyal is büszkélkedhet. Nagy mennyiségben találkozhatunk nagy őzlábbal, rendkívül ízletes és értékes sárga rókagombával, vargányával, különböző tinóruval, és még rengeteg egyéb fajjal, melyek között jócskán akadnak mérgezőek is, ezért a hozzá nem értő, lelkes amatőröknek egyáltalán nem ajánljuk a gombák gyűjtését és még kevésbé azok elfogyasztását! Azonban nekik sem kell lemondani a gombászás élvezeteiről, ugyanis nagyon sok helybeli szállásadó kiválóan ismeri gombákat, és örömmel szerveznek gombagyűjtő kirándulásokat is az érdeklődőknek. Erdei sétánk során megpillanthatunk egy-egy alpesi gőtét kisebb pocsolyákban, vagy már-már természetellenes színezetű fekete-sárga foltos szalamandrát is. Arra azért érdemes odafigyelnünk, hogy nemzeti park lévén, a legtöbb növény és állat védett, a természet rongálása komoly büntetést von maga után!

Természeti kincsei mellett a környéken virágzik a falusi turizmus. Több, kicsi település összeölelkezése alkotja az Őrség területét, melyet aprófalvas településszerkezetnek nevezünk. Ez a struktúra 1526 előtt általános jellemzője volt országunknak, azonban napjainkban már nagy ritkaságnak tekinthető, néprajzi – és történelmi szempontból egyaránt egyedülálló. Néhány, az Őrséghez tartozó települések közül: Bajánsenye, Hegyhátszentjakab, Ispánk, Ivánc, Kondorfa, Magyarszombatfa, Nagyrákos, Őriszentpéter – melyet az Őrség központjának tartanak-, Szalafő –ez a legrégibb, és legarchaikusabb település- Velemér, stb.
Ezen falvak legtöbbje még őrzi a népi mesterségek legjavát. Nagyon sok keramikus, fazekas mester él például Magyarszombatfán, ahol lehetőségünk van megtekinteni egy-egy műhelyt, illetve kedvünkre vásárolhatunk a kézműves termékekből is, valamint körbejárhatjuk a helybéli Fazekas Házat is.
Az Őrség másik jellegzetessége a tökmag- és egyéb hidegen sajtolt olajak (dió, mák, mogyoró), illetve a házi, kézi készítésű tejtermékek. Ezen termékek megvásárlására is bőven van lehetőségünk.

Már csak a táj szépsége miatt is érdemes ideutazni, valamint a helybéliek évről-évre nívós programokkal is várják a turistákat. Fontos megjegyeznünk, hogy egy-egy fesztivál, és nemzeti ünnep előtt érdemes időben szállást foglalni, ugyanis ilyenkor nagyon hamar megtelnek a vendégházak. A programok közül figyelmetekbe ajánljuk például a Hétrétország- szerek és porták fesztiválját, a szüreti felvonulásokat és az idén (2011. október 8-án) nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő Tökfesztivált Őriszentpéteren, ahol helyi termékek vásárlásával, játszóházzal és színes programokkal várják az érdeklődőket.

Bízunk benne, hogy sikerült kedvet csinálnunk ehhez az elragadóan bájos, egyedi, nyugodt térséghez!
Ha már jártál itt, és van kedved megosztani velünk az élményeidet, tapasztalataidat, esetleg kihagytunk valami fontos információt a bejegyzésből kérünk, hogy írj a „Merre jártál?” rovatba!

Források: Pintér Zoltán: A történelmi Magyarország szépségei, Pannon Literatúra Kft., 2008
L. Kelemen Gábor: Pihenj Magyarország legszebb tájain, LKG Média Kiadó és Tanácsadó Kft.

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.