Szilveszteri hagyományok a Föld körül

Belgium
Belgiumban a Szilveszter neve Sint Sylvester Vooranvond. A belgáknál is inkább a családi összejövetelek jellemzőek, ha éjfélt üt az óra mindenki megölel mindenkit. Az újévi pohárköszöntők alkalmával a távol élők egészségére is isznak. A kávézók éttermek zsúfoltságig telnek azokkal, akik búcsúztatják az óévet.

Kína
A kínai újév „Yuan Tan” január 21 és február 20 között zajlik. A pontos dátumot a Hold naptárból számolják ki. Az újév ünnepe a leghosszabb és legfontosabb ünnep a kínai Holdnaptárban. Inkább családban ünneplik a szilvesztert és piros vagy sárga szerencsét hozó pénzes borítékokat ajándékoznak egymásnak.

Anglia
Egy nagyon régi szokás, hogy éjfél előtt a ház vagy udvar hátsó ajtaját kinyitják, hogy kiengedjék a régi esztendőt. Miután éjfélt ütött az óra, a hátsót becsukják, és kinyitják a bejárati ajtót, hogy beengedjék az újévet. Fagyönggyel díszítik a szobákat, és azok a párok akik csókot váltanak alatta, a következő évben is együtt lesznek.
Brazília
Brazíliában a lencse jelent vagyont, így az újév első napján általában a lencseleves kap szerepet az étkezésben. Egy áldozati hajót megrakott virágokkal, gyertyákkal és ékszerekkel kitolnak a tengerre a híres brazil Ipenama strandon Rio de Janeiro-ban. Ilyenkor karneváli hangulat uralkodik. Színes ruhákat öltenek, és úgy járják az utcákat táncolnak, éneklik a különféle hagyományos dalokat.

29033-newyear-new-year-gold-1200w-tn

Németország
Németországban egy igen furcsa hagyomány van jelen az év végén. Az emberek, megpróbálják megjósolni a következő évüket, méghozzá úgy, hogy olvadt ólmot cseppentenek hideg vízbe. Ha az ólom formája gyűrű vagy szív alakot ölt, az azt jelenti, hogy esküvő lesz. Ha hajó alakzat keletkezik, utazásra lehet számítani, a disznó forma pedig sok élelmiszert ígér a következő évre.

Spanyolország
A spanyolok igen különleges hagyománya, hogy az év utolsó napján amikor az óra éjfélt üt, 12 szem szőlőt kell megenni, úgy hogy minden egyes gongnál egyet. Ezt a babonát azért tartják fontosnak, mert így a következő 12 hónapjuk szerencsés lesz.
Ausztria
Leginkább a malac jelképezi a jó szerencsét az új esztendőre. Az asztalra tett apró falatkákban vagy díszekben is fellelhető, szintúgy, mint a négylevelű lóhere, mely köztudott a szerencse híréről. Úgy tartják, hogy a baromfi hátrafelé kapar ezért az, szerencsétlenséget jelent számukra, míg a malac kitúrja a szerencsét. Az újév első napján hideg vízben mosakszanak, hogy egész évben egészségesek legyenek.

Bulgária
Az év utolsó napján, éjfél után, minden házban pár percre leoltják a villanyt, ezzel szabaddá teszik a szilveszteri csókot. A háziasszonyok tortát sütnek, aminek tésztájába egy pénzérmét kevernek. Ezt a tortát vágják fel, és aki megtalálja az érmét a szeletében, az gazdag évben reménykedhet.

Irán
Az irániak a tavasz első napján, március 21.-én kezdik ünnepelni az újévet, mely 13 napon át tartó ünnepséget jelent. Érdekes szokásuk, hogy egy zsebkendőre csomót kötnek, és megkérnek egy járókelőt, hogy bontsa ki, ezzel eltávolítva a szerencsétlenséget.

Izland
A szilveszter a karácsony után a második legnagyobb ünnep Izlandon. Majdnem olyan „szent” mint a szenteste. A fővárosban összegyűlnek az emberek, akik nem tudnak kimenni, rádióban hallgatják végig a műsort. Az est további részét aztán otthonaikban családi, baráti társaságban töltik. Éjfélkor a legtöbb család otthon a kertben vagy a ház előtt saját tűzijátékot lő az égbe.

Franciaország
A franciák általában csendesen töltik ezt az ünnepet. Leginkább családi és baráti összejöveteleken búcsúztatják az óévet. Van egy különleges hagyomány a spanyol határhoz közeli régióban. Szilveszter késő estéjén istentiszteletet tartanak. Ezt követően, fáklyákkal felvonulnak a szőlő ültetvényekhez, és éjfélkor megkezdik a szüretet. Erős édes bor készül a szőlőből, melynek palackozásakor feltüntetik, hogy szüretelték január 1-én.

 

 

Ez is érdekelhet...

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.