Építészeti csodák- Taj Mahal
A mauzóleum a mogul síremlék-építészet csúcspontja, mely nem csak a mogul építészet stílusjegyeit viseli magán, de ötvözi azt a helyi hagyományokkal is. Bár hatással volt későbbi síremlékek építésére is, az épület egyedi arányai, finom díszítettsége utánozhatatlanná tette. 1983-ban került fel az Unesco világörökségi listára mint kulturális helyszín.
India leglátogatottabb turistalátványossága, évente több mint 2,5 millió látogató keresi fel, de ugyanakkor ez okozza jelentős állagromlását is, mely miatt 1996-ban felkerült a világ 100 legveszélyeztetettebb műemlékei közé.
A Tádzs-komplexum több, észak-déli tengelyen elhelyezkedő teraszt foglal magába. A déli oldalon terek, piacok, fogadók és lakóépületek, szakaszos nyílt terek váltják egymást, ez az egykori Mumtázábád. Maga a mauzóleum egy fallal körülvett, hosszúkás alaprajzú, hatalmas együttes (mérete mintegy 900 méter × 300 méter) fő tengelyének északi végén található, és a látvány kedvéért a folyóra néz. Nem a kert (csár bág) középpontjában helyezkedik el, mint általában a kor építészeti megoldásainál szokásos volt, hanem a folyó felőli oldalon, egy téglalap alakú talapzaton.
A falak négy sarkán egy-egy nyolcszögletű pavilont építettek. A komplexum három fő egysége a tulajdonképpeni síremlék és a hozzátartozó kert a kiépített vízgyűjtőrendszerrel, valamint az ezektől délre fekvő két épületegyüttes, az egyik az előudvar, a másik a karavánszerájok a bazárral.
Wikipedia